
Investoinnit sähköverkkoihin tehoavat
23.09.2019
Investoinnit sähköverkkoihin ovat vähentäneet sähkönjakelun säästä riippuvia keskeytyksiä. Ilmaston ääri-ilmiöiden lisääntymisestä huolimatta pysyivät sähkönjakelun keskeytykset viime vuonna aiempia vuosia alemmalla tasolla.
Energiateollisuus ry:n keskeytystilaston mukaan sähkönjakelu oli vuonna 2018 keskeytyneenä noin 90 minuuttia sähkönkäyttäjää kohden. Erot ovat isoja eri jakelualueiden kesken, riippuen ilma- ja maakaapeleiden välisestä suhteesta sekä ympäristöolosuhteista, joissa sähkölinjat kulkevat.
Viime vuonna keskeytysten taso oli sama kuin edellisvuonna, mutta parempi kuin aikaisempina vuosina.
– Taustalla ovat sähkönjakelun luotettavuuden parantamiseen tähtäävät mittavat investoinnit. Verkkojen uusiminen on parhaillaan käynnissä ja kaikki suomalaiset ovat säävarman sähkönjakelun piirissä kymmenen vuoden kuluessa, muistuttaa Energiateollisuus ry:n johtaja Kenneth Hänninen.
Asemakaava-alueella sähkönkäyttäjän kokema keskimääräinen keskeytysaika oli viime vuonna 24 minuuttia. Asemakaava-alueiden ulkopuolella sähkötön aika oli alle 7 tuntia. Keskimäärin asiakas koki viime vuonna viisi sähkökatkoa.
Myrskyt, lumi ja jää aiheuttajina
Suurin osa, noin 60 prosenttia sähkökatkoista johtui myrskyjen sekä lumen ja jääkuorman aiheuttamista vioista. Suunniteltujen työkeskeytysten osuus säilyi suurena, noin 16 prosentissa.
Suunnitellut keskeytykset johtuvat pääosin sähköverkon laajoista uudistustöistä, kun uusittuja verkkoja kytketään osaksi jakeluverkkoa. Nämä keskeytykset pyritään aina pitämään mahdollisimman lyhyinä.
Valtaosa katkoista hoidettiin verkostoautomaation avulla, jolloin asiakkaan kokema keskeytys jäi sekuntitasolle.
Uudistuksiin miljardi euroa vuodessa
Sähköverkkoja uusitaan parhaillaan noin miljardilla eurolla vuodessa. Taustalla on sähkömarkkinalaissa asetetut sähkön toimitusvarmuusvaatimukset ja yhteiskuntamme kasvava riippuvuus sähköstä. Ilmastonmuutoksen vastainen taistelu edellyttää sähkön käytön tuntuvaa lisäämistä. Sähköverkkoyhtiöt vastaavat haasteeseen varmistamalla jokaiselle suomalaiselle varman sähkön saannin.
Verkkoyhtiöiden mittavat investoinnit näkyvät sekä tilastoissa että käytännössä. Vuodenvaihteen Aapeli-myrsky rikkoi ennätyksiä. Aapelin rajuudesta huolimatta häiriöt sähkönjakelussa jäivät aiempaa vähäisemmiksi ja viat pystyttiin korjaamaan aikaisempaa nopeammin.
Investoinnit näkyvät myös verkkopalvelumaksuissa. Investoinnit sähköverkkoon jatkuvat ja ensi vuosikymmenen loppuun mennessä Suomen jakeluverkon toimitusvarmuutta on parannettu 9,5 miljardilla eurolla.
Teksti: Ari J. Vesa
Kommentit
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua!

Hiihdon suosio jatkuu – muista myös suksihuolto
Hiihdon aktiiviharrastajille suksien hankinta ja huolto ovat tuttuja. Kiinnostaako perinteinen tyyli vai haluatko tutustua luisteluhiihdon saloihin? Entä miten sukset kannattaa huollattaa tai huoltaa itse?

Pelaa ja voita
Vastaa sähkövisaan tai täytä sähköinen ristikkomme. Visan vastaukset löydät lukemalla tämän uutispohjan juttuja. Uusi visa ja ristikko ilmestyy neljä kertaa vuodessa ja on avoinna aina noin kaksi kuukautta ilmestymisen jälkeen.

#kotona #vapaalla #viihde-elektroniikka
Älypuhelimella perheen tarinat talteen
Älypuhelinta voi käyttää isovanhempien muistelujen videoimiseen tai äänittämiseen. Juttutuokiot tarjoavat antoisaa yhteistä tekemistä ja samalla tärkeät tarinat tallentuvat myös tuleville sukupolville.